Święto Pečenica1

Już po raz trzynasty w Parku Dworskim w Gościszowie w dniach 5-6 lipca br. zorganizowano „Pečenicę", aby wspólnie świętować, atrakcyjnie spędzić czas oraz uczestniczyć w ciekawych konkursach. Organizatorem imprezy było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, Urząd Miejski w Nowogrodźcu, Rada Sołecka wsi Gościszów, Zespół Folklorystyczny „Gościszowianki" oraz Klub Sportowy „Orzeł" z Gościszowa.
Podczas pierwszego dnia uroczystości program artystyczny współtworzyły występy sceniczne oraz konkursy. W pierwszy dzień na scenie zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie z przedstawieniem „Trzy Świnki" oraz zespoły „Gościszowianki" z Gościszowa, „Zagajnik – Wykroty" z Zagajnika, „Podolanie" z Czerwonej Wody, jak również „Rząsinianki" z Rząsin. Przeprowadzone zostały konkursy: dla dzieci: w jedzeniu arbuza - równorzędne pierwsze miejsca zajęli Leon Wilk z Gościszowa oraz Marcin Bober z Milikowa, dla dorosłych: Pasibrzucha (spożycie 50-cm kiełbasy na czas) – najlepszym zawodnikiem okazał się Pan Piotr Koman z Milikowa, Naśladowania Świńskich Głosów – najlepszy okazał się Pan Marian Buciak z Mściszowa. Uczestnicy konkurencji uhonorowani zostali atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami. Pierwszy dzień Pečenicy zakończył się występem zespołu „MUSIC PARADISE", przy którym uczestnicy święta bawili się tańcząc do późnych godzin nocnych. Ponadto na terenie parku można było odwiedzić 8 stoisk prezentujących receptury mistrzowskiego przygotowania Pečenicy, jak również wyroby piekarnicze, jubilerskie oraz rękodzieło artystyczne.
Drugi dzień rozpoczął się „tanecznym krokiem" w rytmie walca, rock & roll i disco w wykonaniu Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu Elizy Szwed, Sołtysa Wsi Gościszów Zenona Szynki oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gościszowie Małgorzaty Potockiej wraz z Sołtysem Wsi Nowy Martyniec Miroslavem Ćetojević. Następnie odbył się konkurs na Pasibrzucha, w którym zwyciężył Pan Mirosław Kiełbowicz z Gościszowa. Gwoździem programu był Turniej: Gmina Nowogrodziec kontra Sołectwo Gościszów o „Złoty Ryj". W szeregu konkurencji, m.in. wyliczance świńskiej, rzucie kością od szynki, naśladowaniu głosów pokrewnych świni domowej, podkładaniu świni, rysowaniu odlotowej świni, produkowaniu kiełbasy gościszowskiej oraz biegu z korytem napełnionym ziemniakami, szala zwycięstwa przechyliła się ostatecznie na stronę Sołectwa Gościszów, które zdobyło trofeum „Złoty Ryj", natomiast Gmina Nowogrodziec - „Srebrny Ogon".
Tego dnia przeprowadzono również konkurs na najsmaczniejszą Pečenicę. Pierwsze miejsce z pośród 5 wystawców zdobył Pan Franciszek Bochenek z Nowogrodźca. Jak co roku nie zabrakło konkursu „Wejścia na słup" - najlepszym zawodnikiem okazał się Pan Paweł Łach z Zabłocia (10,22 s.). Nagrodą były wspaniałe wyroby mięsne ufundowane przez Sołtysa Wsi.
Ze sceny natomiast rozbrzmiewała muzyka ludowa prezentowana przez zespoły „Milikowianki z Kapelą" z Milikowa, „Mali Gościszowianie" z Gościszowa oraz dwa zespoły z Ukrainy, które przyjechały z Powiatu Przemyślany. Uroczystości związane z tradycją wspaniałego dania pečenicy zakończyły się w tym roku występem gwiazdy wieczoru – zespołu „SKANER", który zyskał wielkie zainteresowanie widowni.
Imprezie towarzyszyły dwie wystawy. Jedną, ukazująca dawne przedmioty Polaków przybyłych z Bośni, przygotowała Rodzina Łaniochów z Gościszowa. Drugą wystawę, ukazująca wizerunki Polaków, którzy szukali lepszego bytu w bośniackiej krainie i przybyli po 1945 roku na Dolny Śląsk, przygotowało Stowarzyszenie Koło Chłopa przy skansenie w Tomisławiu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Wicewojewoda Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska, Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Zofia Batorczak, Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Jeleniej Górze. Patronat medialny sprawowali: Muzyczne Radio, Telewizja Łużyce oraz Nowiny Jeleniogórskie. Sponsorami imprezy byli: Sponsor Główny GAZ SYSTEM oraz Hydro-Tech Sp. z o.o. w Nowogrodźcu, ZGiUK Sp. z o.o. w Lubaniu, Piekarnictwo – Cukiernictwo „KOŁACZ" s.c. Krystyna Stec, Irena Gesner Nowogrodziec, Jutrzenka Colian Sp. z o.o. Wykroty oraz Produkcja Krzewów Ozdobnych „Bukszpan" – Maria Kędziora z Krzyżowej.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie dziękuje Mieszkańcom i Gościom Gminy Nowogrodziec, wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg Święta „Pečenica".

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu

SOBOTA W GOŚCISZOWIE "PEČENICA 2014"

NIEDZIELA W GOŚCISZOWIE "PEČENICA 2014"