Na zaproszenie Naczelnika Gminy Srbac Mladjana Dragosavljevića w dniach 12-15 października br. oficjalna delegacja z Gminy Nowogrodziec na czele z Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem i Przewodniczącą Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antoniną Szelechowicz uczestniczyła w uroczystych obchodach święta naszych partnerów - Dnia Gminy Srbac w Republice Serbskiej Bośni i Hercegowinie.

Wydarzenie rozpoczęto uroczystą akademią w dniu 12 października 2017 roku w Domu Kultury w Srbac. Nasza delegacja uczestniczyła w sobotnich ceremoniach religijnych związanych ze świętem patronki Srbac Matki Boskiej, w których wzięło udział ponad półtora tysiąca osób.

Ponadto Gospodarze przygotowali bogaty program artystyczny, podczas którego wystąpiły zespoły folklorystyczne. W centrum miasta zorganizowano poczęstunek, serwując tradycyjne dania kuchni lokalnej. Podobnie jak u nas, uroczystościom towarzyszyły targi rękodzieła ludowego, produktów z miodu, rzeźbionych ikon prezentowanych przez osoby prywatne i organizacje lokalne.

Wizyta w Srbac była również okazją do uczczenia pamięci Polaków, którzy spoczywają na cmentarzach w Srbac, Kunovej oraz w Nowym Martyńcu, który niegdyś stanowił ważny ośrodek polskości na terenie obecnej Bośni i Hercegowiny. Pochowanych na ziemiach serbskich Polaków uczczono minutą ciszy, złożono wieńce oraz zapalono znicze.

Uczestnicy oficjalnej delegacji z Gminy Nowogrodziec spotkali się z wspaniałą serbską gościnnością, ciepłym przyjęciem, serdecznością i życzliwością. Wzajemne wizyty naszych delegacji zawsze są okazją do wymiany doświadczeń w dziedzinach życia społecznego, kulturalnego, ale również gospodarczego i edukacyjnego. Wspólna historia, która łączy nasze narody, jest motywacją do kontynuacji współpracy i wymiany doświadczeń.

>>Relacja fotograficzna - Wizyta oficjalnej delegacji Gminy Nowogrodziec w partnerskiej Gminie Srbac<<

>>Krótka relacja z uroczystości - Źródło:oficjalna strona Gminy Srbac,RTRS.TV<<

>>Dan opštine Srbac - 14.10.2017. (iz vazduha) - Źródło:YouTube,Srdjan Bilanovic<<