zdjęcie główne

 

W miniony weekend nasi mieszkańcy świętowali Dni Gminy i Miasta Nowogrodziec pod nazwą „V Jarmark Garncarski – Wielki Garniec z Nowogrodźca nad Kwisą”.

 Podobnie jak poprzednie edycje, święto nawiązywało do tradycji garncarstwa – najstarszego rzemiosła na terenie naszej Gminy.

Jarmark rozpoczęliśmy na sportowo. W sobotę odbył się „Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Orlików o Puchar Burmistrza Nowogrodźca” oraz „Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu”.

Sobotni wieczór zakończył się niezwykłym widowiskiem dostarczając mieszkańcom i gościom niezapomnianych wrażeń. Pokaz wideo mappingu 3D sprawił, że nowogrodziecki ratusz na chwilę ożył rozświetlając się wieloma kolorami. Było to specjalnie przygotowane świetlne widowisko polegające na podświetleniu trójwymiarowego obiektu i jego elementów za pomocą projektorów współgrające z dźwiękami muzyki. W spektaklu przedstawiona została historia miasta od czasów najdawniejszych po współczesne, a także przyszłe - na koniec zobaczyliśmy wizualizację miasta po planowanej rewitalizacji płyty rynku.   Zachęcamy do relacji  TV Łużyce.

Główne uroczystości  rozpoczęły się niedzielną Mszą Świętą w intencji mieszkańców z wyjątkową oprawą Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” z Mielca. Następnie ulicami Nowogrodźca, tym razem krokiem „Poloneza”, przeszedł korowód, w którym szczególnie efektownie zaprezentowały się zespoły w barwnych strojach ludowych.

Część oficjalną uroczystości otworzył gospodarz Gminy Robert Relich, następnie głos zabrali: Starosta Bolesławiecki Karol Stasik oraz przedstawiciele zaproszonych delegacji, z którymi Gmina Nowogrodziec podpisała umowę o współpracy: Wójt Gminy Gorzyce Leszek Surdy, Naczelnik Gminy Srbac Mladan Dragosavljević oraz Starosta Powiatu Przemyślany Wolodymir Tańczyn.

W części artystycznej na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe z Gminy Nowogrodziec,   Powiatu Przemyślany i Srbac, Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” oraz Zespół Górali Czadeckich „Watra” z Brzeźnicy.

W wieczornych częściach imprezy wspaniałe koncerty zagrały zespół „ŁĄKI ŁAN” i KASIA KOWALSKA.

Nie zabrakło również prezentacji Sołectw, które przygotowały przepyszne regionalne potrawy oraz wyroby rękodzielnicze nawiązujące do kultury i tradycji naszego regionu.

            Tradycją już stała się przygotowywana przez Panią Matyldę Smusz i Seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu przepyszna zupa, która podobnie jak w poprzednich latach cieszyła się ogromnym powodzeniem. W tym roku Pani Matyldzie przy mieszaniu zupy pomagał Tyberiusz Kowalczyk– polski strongman i zawodnik MMA. Równocześnie w mniejszych kociołkach przygotowywane były zupy przez delegacje z Gminy Gorzyce, z Gminy Srbac i Powiatu Przemyślany, charakterystyczne dla danego regionu.

Uroczystym obchodom Dni Gminy i Miasta Nowogrodziec towarzyszyło wiele innych atrakcji, m.in.warsztaty taneczne dla młodzieży, Wielkie Grillowanie przygotowane przez Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich"KWISA" oraz Regionalny Konkurs Talentów "GARSHOW".

V Jarmark Garncarski był również okazją do wręczenia nagrody „Statuetka za Promocję Nowogrodźca”. Kapituła wyłoniła nagrodzonych w następujących kategoriach:

Przedsiębiorczość: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Handlowo – Usługowe Mirosław Malcher.

„Edukacja”- Indywidualna: Marcelina Król oraz Jadwiga Skrok, Grupowa: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gierałtowie – Uczniowie klasy III.

„Kultura”- Indywidualna: Urszula Anioł, Grupowa: Koło Gospodyń Wiejskich  w Wykrotach.

„Sport” - Indywidualna: Tadeusz Zarzycki, Grupowa: Rugby Klub „Warriors” Nowogrodziec.

„Działalność społeczna”Indywidualna: Krystyna Tomaszewska, Grupowa: Rada Sołecka wsi Godzieszów.

„Przyjaciel Gminy” - Christlich – Soziales Bildungswerk Sachsen e.V

Nagrodą specjalną zostali wyróżnieni: Kacper Szwed oraz Milena Konieczna.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy wyróżnienia !

Dziękujemy za udział w V Jarmarku Garncarskim, za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie naszego Gminnego Święta.

Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznych obchodach DNI GMINY I MIASTA NOWOGRODZIEC!

>ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI<

>TV Łużyce - V Jarmark Garncarski<

>TV Łużyce - Garść wspomnień z V Jarmarku Garncarskiego<