W dniach 7 - 8 lipca 2012 r.  w Gminie Nowogrodziec w Gościszowie po raz jedenasty odbyło się Święto Pieczenicy. Jest to impreza, która ukazuje obyczaje, tradycje i kulturę, jaką przywieźli do Nowogrodźca po II wojnie światowej reemigranci z terenów dawnej Jugosławii. Organizatorzy imprezy - Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, Burmistrz Nowogrodźca, Rada Sołecka wsi Gościszów oraz zespół Gościszowianki z Gościszowa.

     Przez dwa dni Święta Pieczenicy Mieszkańcy Gminy i Miasta Nowogrodziec, wspólnie z przybyłymi na tę imprezę zacnymi gośćmi z zaprzyjaźnionej Gminy Srbac Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny, biesiadowali przy muzyce serbskiej, delektując się pyszną i kruchą pieczenicą.
     Benefis Gościszowianek z Gościszowa - jubilatek, obchodzych swoje 30-lecie, odbył się z udziałem „Cisowianek” z Henrykowa, „Czernianek” z Czernej, „Herbutów” z Osiecznicy, „Nad Kwisą” z Osiecznicy, „Naszej Biesiady” z Osiecznicy, „Niespodzianki” z Tomaszowa Bolesławieckiego, „Milikowianek” z Milikowa oraz „Rozmarynu” z Bogatyni.
     Wielką ucztą artystyczną dla mieszkańców Gminy i Miasta Nowogrodziec oraz licznie przybyłych gości były występy utalentowanej młodzieży z zaprzyjaźnionej Gminy Srbac Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny, którzy zaprezentowali swoje regionalne tańce - Krajiske igre iż okoline Banjaluke - Republike Srpske i Sopsko Oro, Igre iz Banata - Republika Srbija w wykonaniu Kulturalno Artystycznego Centrum „MLADOST” oraz śpiew i muzykę ludową w wykonakiu Grupy etnicznej SPOMENKA. Podziw i gromkie brawa towarzyszyły występom naszych umiłowanych gości z Gminy Srbac.
     Tradycją Święta PIECZENICY jest wybór Gościszowianki i Gościszowianina roku. Aby uzyskać tak zaszczytny tytuł trzeba przejść przez wiele konkurencji. Po ciężkich zmaganiach Gościszowianką roku 2012 została Dorota Omiatacz, natomiast tytuł Gościszowianina roku 2012 wywalczył Mateusz Klimek. Zwycięzcy otrzymali od Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha rzeczowe nagrody.
     Rozegrano też zespołowy Turniej Gmin o "Złoty Ryj", w którym w tym roku zmagały się ze sobą gmina Nowogrodziec oraz Gmina Siedlec. Po różnorodnych staraniach uczestników na obszarze wielu dziedzin (podnoszenie kamiennego prosiaka, naśladowanie głosów świń, rzut świńską nóżką czy zjadanie pęta kiełbasy na czas) Turniej zakończył się remisem!
     Odbyło się również tradycyjne wręczenie Statuetek za „Promocję Nowogrodźca” pod patronatem Burmistrza Nowogrodźca. Imprezie towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji, m.in. koncert zespołu MUSIC PARADISE, koncert kapeli ludowej „KONDZIOŁECZKI” z Krzeczyna Wielkiego, Pokaz Capoeira Gerais & Fitness „FitBalance” z Zielonej Góry oraz występ gwiazdy wieczoru „KAPELI PIECZARKI”. Ponadto została zaprezentowana wystawa dorobku kulturalnego zespołu „Gościszowianki” oraz narzędzi przywiezionych z byłych serbskich terenów, pokaz Pieczenicy, wystawa dorobku artystycznego sołectw Gminy Nowogrodziec oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.
     Tegoroczne Święto PIECZENICY objął honorowym patronatem Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz, Wicewojewoda Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska, Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu Leszek Grala, a także Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Zofia Batorczak.
     Patronat medialny nad imprezą sprawowali: Muzyczne Radio, Radio ESKA, TV „Łyżyce” oraz Nowiny Jeleniogórskie.
Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie dziękuje przedstawicielom oficjalnej delegecji zaprzyjaźnionej Gminy Srbac Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny za wizytę, prezentację kultury i tradycji narodu serbskiego, życzliwość oraz przyjaźń braterską, dziękuje również wszystkim zaangażowanym w organizację święta Pieczenica 2012!